Vill du skugga ett program? Klicka här!

Internationella minnesdagen för förintelsens offer!

Postat i Evenemang, Just nu!, Kuben, Nyheter av på 27 januari, 2017 0 kommentarer

Idag är det Minnesdagen för förintelsens offer. Den 27 januari 1945 befriade den sovjetiska Röda armén förintelselägret Auschwitz-Birkenau och världen uppdagade nazisternas fruktansvärda brott mot judar, romer, homosexuella, funktionshindrade och andra. Förintelsens offer kände in på bara skinnet vad det innebär att vara begränsad i sin rörelsefrihet. Ett konkret exempel på detta är när de tyska judarna försökte fly från det alltmer diskriminerande Nazityskland 1938–1939 och de europeiska länderna och USA i stort sett stängde sina gränser för dem. Detta uppmärksammades på Sturegymnasiet genom att tända ljus utanför kuben, för att detta aldrig ska upprepas.

Johanna Bartholdsson framför Kuben på Sturegymnasiet.

Share

Lämna en kommentar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *