Vill du skugga ett program? Klicka här!

Ord i djupaste blått

Postat i Boktips av på 9 november, 2018 0 kommentarer

Så förutsägbart att jag (en bibliotekarie) vill tipsa om denna bok…

En av huvudpersonerna är….ett antikvariat!

Men Ord i djupaste blått av den australiensiska författaren Cath Crowley är en helt underbar historia. Rachel och Henry är bästa kompisar sedan småskolan, men tyvärr flyttar Rachel med familj till en annan stad. Kvällen innan flytten slutar inte riktigt som Rachel tänkt sig, men Henry tänker att allt är frid och fröjd. Rachels liv tar en tragisk vändning, och när hon återkommer till sin hemstad efter tre år vill Henry fortsätta där de var, som kompisar…

Henry arbetar i familjens antikvariat, och där får även Rachel jobb. Det är inte vilken bokaffär som helst, utan här finns en säng för övernattningar på avdelningen för skönlitteratur, på baksidan finns en lästrädgård som man kan gå ut och sätta sig i. Stamkunderna är mer som besökande vänner och bokcirkeln som lånar lokalen avhandlar även de stora ämnena som förenar oss människor; livet, döden och kärleken.

Men det allra mest unika är avdelningen brevbiblioteket – där böckerna inte är till salu. Vi som arbetar på bibliotek vet att ofta hittar man kvarglömda brev, foton eller annat som kanske använts som bokmärke. Böckerna i detta brevbibliotek är det fritt fram att stryka under i, att markera vackra uttryck eller göra sin åsikt känd… eller så kan man lämna ett brev till någon man beundrar. I denna bok sker brevväxling under flera års tid mellan personer där den ena är för blyg för att ta direkt kontakt.

Exempel på favorituttryck från brevbiblioteket:

Ljudet när man vänder blad                               en dröm om mitt förflutna         du luktar äpplen                                håller man ögonen på en telefon ringer den aldrig                           ett ständigt regn på insidan                   hans skugga över gräsmattan

Så vackert!

Kom och låna denna underbara bok på Stures bibliotek…..

/Ingegärd

Share

Lämna en kommentar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *