Vill du skugga ett program? Klicka här!

I döden för dig

Postat i Biblioteksbloggen av på 12 april, 2019 0 kommentarer

Mian Lodalen och Maria Ahlsdotter har skrivit en bok om två unga människor som lever på gränsen.
Nina sover på balkongen för att undslippa sin mammas nya man. När minusgraderna kryper neråt hjälper inte alla raggsockor i världen. Hon får heller ingen mat hemma. Skollunchen är räddningen. Den och Onni, Ninas granne. De går på samma skola men ignorerar varandra på dagarna och pratar endast genom ett litet hål i balkongen. Onni är världens snällaste vegan. Han hetsäter för att fly ångesten över pappans frånvaro och att hans mamma nu är så stor att hon inte klarar av att ta sig upp ur sängen. Han är hårt ansatt av mobbare i skolan, kallas för gris och flodhäst. Varken Onni eller Nina har någon annan än varandra (bortsett från Onnis hamster då). Så påbörjar Nina ett skolarbete om olika sätt att ta sitt liv och väcker då skolan skumma tvillingars intresse. De fyra ungdomarna är alla besatt av döden på ett eller annat sätt och nu är frågan. Vem kommer att dö? Först.

I döden för dig kommer att stanna hos mig länge. Karaktärerna är väldigt trovärdiga och jag kände oerhört starkt för dem under hela läsningen. Boken problematiserar bl.a. relationen till de vuxna som skall ta hand om och skydda men inte alltid gör det. Både Nina och Onni täcker upp för sina föräldrar. När socialen ringer är allting bara bra. Rädslan för fosterhemsplacering, en splittrad familj och för att allting bara ska bli ännu värre är ständigt överhängande. Vill varna för att detta inte är någon feel good läsning. Jag fick till och med litet ont i magen emellanåt. Men vilken berättelse!

 

Share

Lämna en kommentar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *